a. kadir bozkurt (senaryo/yapım)

1986 yılında Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite dönemi ve sonrasındaki birçok tiyatro oyununda, yönetmen ve oyuncu olarak çalıştı.

1988-1989 yıllarında, TRT Ankara Televizyonu’nda, ‘Acemiler İş Başında’ adındaki dizi film ve farklı belgesellerin yapımında yer aldı.

1990 yılında ‘Peri Kızı’ adındaki dizi filmde başrolde oynadı.

Çok yoğun olarak tiyatro ve televizyon projeleriyle uğraşırken, içsellikle yoğurduğu yazarlık çalışmalarına demlenme zamanı tanımaktaydı.

2007 yılında ‘Bitimsiz Yol’ adındaki romanı Pentagram Yayınları tarafından basıldı.

2008 yılında ‘Kibrit Kutusu’ adındaki romanı Pentagram Yayınları tarafından basıldı.

2008 yılında ‘Gül Kralım Gül’ adındaki çocuk oyunu Kemer Belediye Tiyatrosu tarafından sahnelendi.

2010 yılında ‘Ormanın Cinleri’ adındaki tiyatro oyunu ‘İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Projesi’ kapsamında düzenlenen yarışmada dereceye girerek kitap haline getirildi.

2010 yılında Nasuh Mahruki ile Yılmaz Sevgül’ün Everest 2010 Ekspedisyonu’nuna yazar olarak katıldı ve ‘Dünyanın Zirvesine Tırmanış’ adındaki ‘Dağcılık/Belgesel’ kitabı 2011 yılında Alfa Yayınları’ndan çıktı.

2011 yılında kadınlara yönelik, Female Dergisi’nin ‘Simurg’ köşesine yazmaya başladığı yazılarını hala sürdürmektedir.

2013 yılında Eskişehir Valiliğinin düzenlediği; Yunus Emre konulu tiyatro yarışmasında ‘Ete Kemiğe Büründüm’ adlı tiyatro oyunu dereceye girerek ödüllendirildi.

2014 yılında Ahi Evran Üniversitesi Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin düzenlediği; ‘Ahi Evran Ve Ahilik’ Konulu, Ödüllü, Uluslararası Senaryo Eseri Yarışması’nda ‘Göç yolu Anadolu’; Tiyatro Eseri Yarışması’nda ‘Yol Atası Ahi Evran’ adlı eserleri dereceye girerek ödüllendirildi. İki ödüllü proje de kitap haline getirildi.

2014 sezonunda ‘Sirke Tadında Böğürtlen Reçeli’ adındaki tiyatro oyunu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından altı sezon sahnelendi.

2014 sezonunda ‘Kıl Çadırların Düşü’ adındaki tiyatro oyunu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından iki sezon sahnelendi.

2014 yılında TRT’de yayınlanan ‘Karadeniz’den’ adlı belgesellerin 13 bölüm metin yazarlığını yaptı.

2015 yılında tiyatroyla ilgilenenlere yönelik, Tiyatro Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapmaya başladı.

2015 sezonunda ‘Genç Deyip Geçenler’ adlı gençlik oyunu, ‘Sanatla Yeniden Hayata’ projesi kapsamında BESSADER (Bağımlılar İçin Eğitim Sanat Araştırma ve Spor Kulübü Derneği) tarafından sahnelendi.

2015 yılında Yasemin Dalkılıç’ın dalışlarının anlatıldığı ‘Yasemin Dalkılıç’la Dünyanın İnanılmaz Dalışları’ adındaki kitabı Cantek Bilim Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından yayınlandı.

2015 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin; Çanakkale Savaşları’nın 100. yılı dolayısıyla düzenlenen senaryo Yarışması’nda ‘Mendilim Kekik Kokuyor’ adlı eseri birinci olarak ödüllendirildi.

2017 yılında çekilen ‘Ufuk’ adındaki kısa filmin senaryosunu yazdı.

2018 yılında TRT BELGESEL kanalında yayınlanan ‘Bilinmeyen Tarihimiz; Cehennem Adası Nargin’ adlı belgesellerin metin yazarlığını yaptı.

2018 yılında Tudem Yayınları’nın düzenlediği ‘Yetişkinlere Yönelik Roman Yazma Yarışması’ kapsamında ‘Yazarın Ölümü’ adındaki romanıyla dereceye girerek ödüllendirildi.

2019 yılında hat sanatı ile Anadolu tasavvufunun anlatıldığı ‘Zamanın Ruhu’ adındaki kitabı Cantek Bilim Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından yayınlandı.

2020 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün yüksek bütçeli fonlarından ‘Uzun Metrajlı Kurgu Film’ desteği alan ödüllü senaryosu ‘Mendilim Kekik Kokuyor’ SMP Yapım tarafından sinema filmi olarak çekilerek vizyona girdi.

2022 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Rasim Öztekin anısına 2. Ulusal Türkçe Kürtçe Oyun Yazma Yarışması’nda ‘Çık Çıkabilirsen İşin İçinden’ adlı yetişkinlere yönelik tiyatro oyunu ödüle (ikincilik) değer görüldü.

2022 yılında Karşıyaka Belediyesi tarafından düzenlenen Sancar Maruflu Oyun Yazma Yarışması’nda ‘İzmir Underground’ adlı yetişkinlere yönelik tiyatro oyunu ödüle (üçüncülük) değer görüldü.

Bu eserlerin dışında da romanları, tiyatro oyunları ve uzun metrajlı film senaryoları bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için: www.abdulkadirbozkurt.com

likya yollarında küllerinizden doğmaya hazır mısınız?