yürüyüş yolu

Likya Türkiye’nin güney kıyısında Akdeniz’de kıyıdan denize doğru oluşan çıkıntı alanın ismidir. Likya yürüyüş yolu da dağların kıyıya paralel ve dik olarak uzanmasının sonucunda nefes kesen manzaralara sahiptir. Yürüyüş yolu rotası da patika Roma yollarından ve katır yollardan oluşur. Ayrıca yol boyunca düz bir istikamet takip edilmez. Tahtalı dağında 1800 metrelere kadar yükselen yürüyüş yolu bazen sizi limanla da buluşturabilir. Yürüyüş için tercih edebileceğiniz en güzel mevsim İlkbahar ya da sonbahar olacaktır. Yaz ayları Akdeniz’de çok sıcak olduğu için yürüyüş için doğru bir mevsim seçimi olmayacaktır.

Hem doğaseverseniz hem de tarihe ilginiz varsa yapabileceğiniz en maceralı turlar arasında bulunan Likya Yolu turunda mutlaka görmeniz gereken antik kentler yer alıyor. Yolun da tarihi bir güzergâh olduğunu göz önünde bulundurursanız antik kentler de molalar vererek gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Yirmiyi aşkın Antik Kent ve Türkiye turizmi açısından önemli noktalara ev sahipliği yapan Likya Yolu yürüyüş rotası ; Fethiye’den başlayarak Ölüdeniz, Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi, Kalkan, Kaş, Demre, Finike, Taşlık Burnu Feneri, Adrasan Koyu, Olimpos Koyu, Göynük ,Korsan Koyu, Sidyma, Letoon, X-anthos, Myra, Yanartaş, Noel Baba Kilisesi’ni de kapsayarak Akdeniz kıyı şeridi boyunca sürer.

Türkiye’nin en uzun yürüyüş rotası olan Likya Yolu’nun başlangıç noktası Fethiye kabul edilirken bitiş noktası Antalya gösterilir. Tarihi yolun uzunluğu 500 kilometreden fazladır. Patikaların bir kısmının işaretlenip haritalandırılması ile oluşturulmuştur. Dünyadaki en uzun 10 yürüyüş rotasının arasında yer almaktadır.

Akdeniz’i daha yakından keşfetmek isteyenler ve Antik Likya’nın gizemli geçmişine tanıklık etmek isteyenler için bu yolculuk kaçırılmayacak bir fırsattır. Bakir koylara patika yollardan geçerek muhteşem manzaralar eşliğinde ulaşarak macera dolu bir deneyim yaşayabilirsiniz.